Zima a akumulátor
Motorky zazimované, teda väčšina z Vás :). Nastal čas zimnej hybernácie. Kto ale nehybernuje určite, je Váš akumulátor, baterka. A to aj v prípade ak je odpojená, resp. vybratá z motocykla a leží niekde v teple, bohužiaľ. Ideálna skladovacia teplota je niekde okolo 15 stupňov. Čím vyššia, tým rýchlejší je proces samovybíjania sa. Aj mäso vydrží dlhšie v chladničke ako na kuchynskej linke.
Motocykle dnešnej doby v prevažnej väčšine používajú bezúdržbové akumulátory AGM, často milne označované za gelové. Elektrolyt v AGM akumulátoroch je nasiaknutý do špeciálnej textílie, sklených vlákien, ktorá je umiestnená medzi samotnými doskami, článkami akumulátora a pôsobí ako izolant. Práve táto technológia umožňuje AGM akumulátoru častokrát krkolomné pracovné polohy, náklony. Elektrolyt je jednoducho nasiaknutý ako v špongii. Z tohto dôvodu mu nevadí iný náklon, iná pracovná poloha, než štandardná, kolmá. Samozrejme aj táto konštrukcia má svoje limity náklonu, vždy dodržujte predpísanú pracovnú polohu akumulátora.
Lídrom vo výrobe takýchto AGM akumulátorov je YUASA, kde prvý bezúdržbový akumulátor bol vyrobený už v roku 1983, a od roku 1988 boli AGM akumulátory zavedené ako štandard pre motocykle. To len tak pre zaujímavosť.
Pointou článku je zimné obdobie, kedy väčšina strojov hybernuje, na rozdiel od akumulátora. Pokiaľ je trvalo zapojený do elektrického okruhu motocykla, alebo iného stroja v ktorom je použitý, elektronika stroja neustále odoberá energiu z neho. Či už je to riadiaca jednotka, imobilizér, alebo iné okruhy, odber tam stále je. Odber nie je veľký, ale je. Kedže motocykel nejazdí a alternátor nevyrába prúd na dobíjanie akumulátora, dochádza k jeho vybíjaniu. Nehovoriac o tom, ak niekto má na stroji GPS modul a stroj je parknutý niekde v garáži, pod strechu. V tomto prípade GPS modul vydáva omnoho väčšiu, energeticky náročnejšiu, snahu na spojenie sa s družicou. Spotreba energie z akumulátora je oveľa väčšia ako pri “ kľudovom“ režime a jeho smrteľné vybitie je možné aj do týždňa, závisí na odbere prúdu.
Prečo smrteľné? Tieto typy akumulátorov používajú odlišný typ elektrolytu ako klasické, mokré baterky. Preto je aj napätie na svorkách iné, pre niekoho možno prekvapujúce. AGM akumulátor je plne nabitý pri hodnote 12,8 V. Hodnota 12,4 Volt už ale značí 50% vybitie akumulátora! Hodnota, kedy treba začať baterku už nabíjať. Nabíjať preto, aby sa nedostala na už spomínanú “ smrteľnú “ hodnotu, úroveň, z ktorej návrat je vo väčšine prípadov buď nemožný, časovo náročný ( pokus o oživenie na špecializovanej nabíjačke s neistým výsledkom) , alebo drahý ( nový akumulátor ).
Prevencia je jednoduchá. Existuje celá rada príslušenstva a inteligentných, plne automatických nabíjačiek, ktoré udržia vašu baterku v dobrej kondícii niekoľko rokov.
Jednou z vychytávok je SAE-O122 príslušenstvo k Accumate a Optimate – kontrolka stavu akumulátora AGM / GEL / SUPER MF. Jednoducho pripojíte na baterku a “ čakáte “ kým sa nerozsvieti červená kontrolka, signalizujúca pokles napätia na hodnotu 12,5 V, čo znamená “ Nabíjačku prosím doktore „. Pozor, je potrebné rozlíšiť, pre aký typ akumulátora sa ide použiť.
Ďalej existuje celá rada inteligentných nabíjačiek, ktoré vedia napríklad nabíjať motocykle cez zásuvku zapaľovača, zbernica CAN ( používané pri BMW). Obvykle súčasťou balenia býva aj kábel s koncovkou, ktorý jednoducho priamo namontujete na baterku. Je vodeodolný, s krytkou, ktorý umiestnite niekam pod sedadlo napríklad a počas dlhodobejšieho nepoužívanie pripojíte nabíjačku, alebo iné príslušenstvo. Tí, ktorí máte staršie konektory ( TM, biela farba ), nehádžte flintu do žita, existuje redukcia na nový konektor ( SAE, čierna farba ) a dokonca aj redukcie na iné typy nabíjačiek.
Zoznam rôznych nabíjačiek najdete tu:
https://eshop.micronix.sk/akumulatory-a-baterie/nabijacky-a-boostre/tecmate/optimate
Zoznam možného príslušenstva zas tu:
Udržujte svoj akumulátor pri plnom zdravý počas zimy, verím že nebude dlhá. Pokiaľ nemáte trvalo pripojenú inteligentnú nabíjačku, doprajte svojmu akumulátoru aspoň raz mesačne nabíjaciu kúru. Ak ide o AGM akumulátor, v žiadnom prípade ho neotvárajte a nepokúšajte sa do neho dolievať destilovanú vodu alebo elektorlyt. Nie nadarmo sa volá bezúdržbový.