Pitný režim, hydratácia
Pitný režim
Fenomén známy minimálne ako Beatles. Zároveň však zanedbávaný, ignorovaný asi ako telefonát z agentúry, ktorá ponúka kosmodisk. Jazdím na motorke, aktívne, a zároveň je to aj môj prostriedok na spoznávanie sveta. Jedným z faktorov pôsobiacich na organizmus počas jazdy je počasie, teplota. Zo skúseností viem ako silno vplýva na koncentráciu. Udržať koncentráciu, tak dôležitú pre bezpečnú jazdu, je viac než potrebné. Áno, tušíte správne, reč bude o pitnom režime, ako aj o príprave organizmu na záťaž.
Vysnívaný ideál
Dvadsať stupňov, mierne pod mrakom. Radosť jazdiť. Sen každého cestovateľa. Poďme ale s teplotami smerom dolu, bližšie k nule. Fajn, aj toto je jazditeľné, oblečiem sa. Pri dnešných technológiách, všemožných špičkových materiáloch, už snáď nemôže existovať motorkár, ktorému by bola zima. Jedine ak by bol zle oblečený 🙂
Dr. Jekyll and Mr. Hyde
Chcem sa však pozastaviť pri opačnom prípade smerovania teploty, a to smerom hore, teda do plusu. Teplomer stúpa k vrcholu Everestu, začína to byť neznesiteľné. Niekto teplo znáša viac, niekto menej. Osobne dám prednosť chladu pred teplom, teda ak mám na výber. Avšak keď cestuješ, veľa na výber toho nie je. Je ako je a treba ťahať za plyn, krájať kilometre. Mnohokrát som mal pocit, akoby ma niekto zavrel do teplovzdušnej rúry a pustil ventilátor. Hlavou mi letia nápady ako sa toho tepla zbaviť. Zo začiatku dobré, neskôr, pôsobením toho tepla, to začínajú byť naozaj poriadne hovadiny, nebezpečné hovadiny. Vyzlečiem sa. Dám dole bundu aj s chráničmi, to teplo sa nedá vydržať. Avšak druhá polovica môjho Ja zas oponuje, bojuje za bezpečnosť. “ Nie, nedávaj si to dole, je to nebezpečné “. Pád z motorky v krátkom rukáve a kraťasoch naozaj nie je nič, čo by ste chceli zažiť na vlastnej koži. Nad všetkými tými nezmyselnými nápadmi vo finále víťazí zdravý rozum, ktorý je však len krôčik od konzistencie vajíčok na tvrdo.
Ticho pred búrkou
Odborníci z oboru vyskúmali, že teplota nad tridsať stupňov je pre ľudský organizmus už tvrdší oriešok a telo sa s ňou ťažko vyrovnáva. Valíme slnečným Tureckom, asi po troch týždňoch na cestách, smerom domov. Teplomer zobrazoval niečo nad štyridsiatkou. Pocitovo bolo snáď asi ešte o dvadsať viac. Komplet sieťované moto oblečenie dovŕšilo svoje hranice funkčnosti. Tu už aj vlastná koža bola prebytočná. Mozog sa v prilbe varil a potiť už tiež ani nebolo veľmi čo. V poobedňajších hodinách, a to pravidelne niekoľko dní po sebe, dochádzali na mňa neskutočné mrákoty, únava, spanie, malátnosť. Automaticky s týmto spojená je znížená koncentrácia. Sústredenosť odišla nevedno kam. Dnes, síce nerád, priznávam, že motorka si väčšinu poobedňajšieho času žila svoj vlastný život. Pozornosť na bode mrazu. Miestami som sám seba prichytil že spím. Reakcie na vzniknuté situácie by prišli naozaj neskoro. Aká je príčina? Jednoduchá, nedostatok vody, dehydratácia a prehriatie organizmu.
Strata vody a jej príznaky.
Späť k pointe článku. V horúcom počasí, naobliekaní v motorkárskom oblečení, ktorému by sa dal bez problému pripísať staut skafandra, sa potíme. Niekto viac, niekto menej. Je to prirodzené, je nám teplo. Telo je prehriate, termoregulácia beží na plné bomby. Vodu z tela nestrácame len potením sa, ale aj dýchaním, rozprávaním, pri močení, v stolici, v tráviacom trakte, a všemožne inak. Mali by sme preto myslieť na to, že dostatok vody v tele zabezpečí základné funkcie tela a tiež pomáha v pri športových výkonoch. Ak jazdíme na motorke aktívnejšie, off_roadovo, strata tekutín je výraznejšia. Príznaky straty sú individuálne, dokonca niekto nepociťuje nič až do momentu totálne kolapsu organizmu. Základnými príznakmi dehydratácie sú únava, ospalosť, slabšia koncentrácia a sústredenosť na prácu. Pridávam niekoľko ďalších ukazovateľov zanedbania pitného režimu.
-
pišťanie v ušiach,malátnosť
-
sucho v ústach
-
problémy so spánkom
-
nepravidelné vyprázdňovanie (stolica)
-
problémy s krvným tlakom
-
závraty
-
svalové kŕče
-
opuchy nôh
-
bolesti hlavy (až migrény)
-
stuhnutie svalstva
-
tŕpnutie končatín
Čo s tým ??? Koľko teda toho vypiť ???
Dnes je obrovské množstvo dostupných informácii, rôznych pitných kalkulačiek, aplikácií. Myslím si, že takým jednoduchým vzorcom výpočtu množstva tekutín je 0,4 L vody na 10 kg telesnej hmotnosti. Vždy viac vody vypiť dopoludnia, aspoň 2/3 z celkového pomeru vody a popoludní už len ten zvyšok. Pokiaľ ale máme v rámci dňa tréning, cvičenie, zvýšenú telesnú aktivitu, je žiadúce, až potrebné, navýšiť príjem vody. Potením strácame z tela nie len vodu, ale aj značné množstvo soli, minerálov a hromadu ďalších prvkov. Stratu je potrebné nahradiť a doplniť zásoby v tele. Najideálnejším riešením je pitie iontových nápojov. Obsahujú všetko to potrebné, čo potením strácame.
Na záver, moje skromné odporúčania.
Pripravte svoje telo na záťaž, skôr ako nastane. Začnite hydratovať ( zalievať svoj organizmus ) už vopred. Je pravdou, že na motorke sa z fľaše na vodu piť nedá. Dnes už existuje veľa výrobcov tkz Camel bagov, teda vakov na vodu. Popri zásobníku na vodu si tam v pohode odnesiete aj nejakú tú proteínovú tyčinku ako núdzový zdroj energie.
Vo vaku s vodou nosievam aj takéto energetické tyčinky. Nie raz ma dostali z prúseru 🙂
Som tak trochu patriot a mám rád kvalitu. Keď je zdravá kvalita spojená s dobrou cenou, ako v prípade slovenského výrobcu Stillmass-nutrition, tak je to vesmírne spojenie ako víno. Ich produkt, EXTRAIONT, sa stal neoddeliteľnou súčasťou môjho pitného režimu.