Garmin InReach Mini-dvojcestný satelitný komunikátor

Tisíce kilometrov bez pokrytia GSM signálom, nekonečné lesy, pravá Sibírska divočina. Krajina na ďalekom východe Ruska pripomína príbeh Jacka Londona z Klondajku.

Štyria chlapi po štyridsiatke, odhodlaní pokoriť motorkársky “ Everest ”, plánujú svoju cestu do ruského Magadanu. Miesto, kde končia všetky „cesty“ na východ, kde chlad dosahuje počas zimy neuveriteľných -60 stupňov. Miesto, ktoré Wikipedia radí medzi najodľahlejšie mesto sveta. To najbližšie je 2000 km. Krajina lesov,desiatok tisícov riek a jazier. Počas príprav sa mimo miliardy iných otázok, vynorila jedna z oblasti bezpečnosti. Ako ideme riešiť zdieľanie našej polohy v reálnom čase, ako ideme komunikovať s našimi blízkymi v oblastiach bez pokrytia signálom GSM ? A čo v prípade, keď sa niekomu nebodaj niečo stane? Čo potom? Ako? Komu? Kam?

Odborníci z Garminu.

Jedno riešenie už máme, satelitný telefón. Jeho zápôžička bola na základe vzťahov dohodnutá zadarmo, ale v prípade potreby volania, je to na Vás páni. Čiže volanie domov, pokec s deťmi,rodinou, by pravdepodobne astronomicky predražil naše rozpočty. Dobre, ako back Up v ostrých sračkách je to ale skvelé riešenie, keď treba tak treba. Ale čo ďalej, ako ideme riešiť “tracking”, sledovanie, čo správy, komunikácia, dá sa to vôbec? Je čas sa obrátiť na odborníkov a s pokorou požiadať o radu a pomoc pri riešení. Conan s.r.o., zástupca GARMINU na Slovensku, bol vždy ochotný perfektne a účelovo poradiť. Sú to odborníci a bonusom pre nás, sú to aj cestovatelia a motorkári. Beriem telefón a volám. V krátkosti opíšem náš plán, a bum, riešenie je na stole. Rada znie – Garmin InReach. Otváram Googla a hľadám čo sa dá. Naviac nám ponúkli už jeden aktívny kus na zoznámenie sa. Bol síce niekde na severnom póle, ale keď dofrčí, bude váš.

Garmin v minulosti používal pre svoje trekovacie zariadenia pozemnú komunikačnú sieť, čo má určité obmedzenia. Neskôr Garmin začlenil pod svoje krídla firmu DeLorme, ktorá dlhodobo spracovávala množstvo kartografických údajov a vyvíjala zariadenie, ktoré komunikuje prostredníctvom satelitnej siete Iridium so 100% pokrytím planéty. Výsledok sa dostavil, Garmin InReach je na svete. Takže InReach by nám mal dokázať zabezpečiť naše požiadavky, no super, tešíme sa. Do toho onedlho volajú chlopi z GARMINU, počuj, vydržte ešte chvíľu, Garmin ohlásil novinku v tejto oblasti. Pôjde o Garmin InReach Mini, a mali by sme to stihnúť pokiaľ vyrazíte. Bude menší, kompaktnejší a viac Smart, teda šikovnejší.

Malé zázračné zariadenie.

Tak sme čakali a dočkali sme sa. Dorazila krabička, ale nebola v nej Bambuľka, bol tam nový Garmin InReach Mini. A ešte aj v oranžovej farbe, no skvelé. Rozbaľujem a neverím vlastným očiam aké je to malé.InReach Mini je také malé zázračné zariadenie. Ide o dvojcestný satelitný komunikátor, využívajúci už spomínanú satelitnú sieť Iridium. Dvojcestný? Ta to čo? No, vie nielen prijímať ale aj vysielať. To bol pre nás dôležitý faktor, poslať krátku textovú správu našim domov, že sme v poriadku. Je možné posielať na číslo ako aj na email. Správy sa dajú dopredu nakonfigurovať do zariadenia alebo s použitím voľnej aplikácie EarthMate od GARMINU. Okrem písania textoviek sa dá v apke sledovať mnoho ďalších funkcií.

Aplikácia dokáže sledovať vašu cestu, v závislosti od paušálu, zapisuje body trasy. V sumáre tvorí slušný záznam o Vašom pohybe. Asi po štyroch tyždňoch cestovania sa vraciame späť z najchladnejšej obývanej oblasti zemegule, Ojmiakon. Smerujeme na federálnu cestu so zámerom pokračovať na sever, smer Ust Nera. V ceste nám stojí rozvodnený prítok, ktorý pred dvoma dňami nestál ani za zmienku. Zamkol Nás na tom mieste na desať hodín! Doma nastalo šialenstvo opantané množstvom otáznikov. InReach rieši situáciu s chladom Angličana a s presnosťou očného chirurga. Našou statikou vybičované emócie našich žien, matiek a otcov utíchajú. Výborná práca InReach, ďakujeme.

Predplatený paušál.

Píšem tu o paušále, áno. Konečne niekto pochopil, že nie všetci sú na cestách celý rok, och ako by som bol. Garmin ponúka zaplatiť si službu na celý rok alebo len na určité, vami presne definované obdobie. Jedná sa o mesiace. Ročné predplatné je samozrejme lacnejšie v porovnaní s mesačným. Dokonca je na výber typ paušálu, programu, podľa potreby, niečo ako u telekomunikačných spoločností. Rôzne programy ponúkajú rôzne možnosti. Všetky podrobnosti sú dostupné na stránke, pri popise produktu. My sme na našu cestu zvolili program Expedition, kde väčšina možnosti a funkcií je neobmedzená.

Tracking aj vysielanie núdzového signálu.

InReach som celý čas nosil pripnutý na ruksaku, miestami aj vo vnútri batohu. Spĺňa veľmi prísne vojenské normy odolnosti. Fungovalo to bez problémov, vždy a všade. Baterka vydržala cca päťdesiat hodín aktívnej prevádzky. Totižto sledovanie, tracking, musíte manuálne aktivovať, spustiť. Malý, ale úsporný čiernobiely displej s vysokým kontrastom je veľmi dobre čitateľný aj na priamom slnku. Zobrazenie základnej obrazovky je plnotučné, konektivita, stav baterky, informácie o prejdenej trase. Vstavané, integrované GPS vám jednoducho ukáže cestu späť, do bodu, z ktorého ste vyrazili. Nepleťme si to prosím s navigáciou ako takou, tu nie je mapový podklad. Navigačku doplní kompasová stránka, do ktorej informácie plynú už zo spomínaného vstavaného GPS. Na boku je dobre hmatateľné núdzové tlačítko SOS. Núdzové správy a asistencia záchranného systému GEOS je v každom paušáli neobmedzená a bezplatná! Pri aktivácii SOS stredisko začne s vami komunikovať a zotrvá s vami až do vyzdvihnutia alebo vyriešenia situácie, problému. Súčasne komunikujú s kontaktami, ktoré ste zadali pri aktivácii. Získavajú od nich dodatočné informácie a informujú ich o celom priebehu záchrannej akcie.

Živí a zdraví

Z našej ruskej výpravy do ďalekého Magadanu sme sa všetci vrátili živí, zdraví, s množstvom neskutočných zážitkov a spomienok. Aj vďaka InReachu sme našim blízkym nespôsobili žiadnu traumu, ujmu na zdraví, tom psychickom. Registráciou zariadenia, jednorazový ročný poplatok 30 eur, získavate svoju vlastnú adresu. Odkaz, adresu, jednoducho zozdieľate. Dotyčný po prihlásení môže okamžite vidieť vašu polohu, rýchlosť, nadmorskú výšku a hrču iných informácií.

Čo na záver? Porovnajme si hodnotu zariadenia, 350 Eur, a to, čo všetko táto hračička dokáže. Mnohí z Vás, nás, máme radi dobrodružstvo, spoznávanie neznámeho, jazdenie niekde v Rumunských, či iných pohoriach. Ale čo v prípade, ak sa niečo stane? Aká je vtedy hodnota zariadenia versus ľudské zdravie? Aká je hodnota ľudského života? Oblasť aktivít, kde by InReach našiel uplatnenie, je rozsiahla, stačí sa zamyslieť. Po 15 000 km a piatich týždňoch sme doma, živí a neskutočne šťastní. Cesta žila svoj život a My sme ho s pokorou príjmali. Vďaka moderným technológiam a InReachu, to naši doma s nami žili tiež, tak povediac on-line. Moderné technológie môžu byť aj užitočné, nielen otravné.

Ďakujeme InReach, ďakujeme Garmin, Safety first priatelia.

Hŕstka technických informácii o Garmin InReach Mini, a viac info nájdete na : http://garmin.sk/inreach-mini-orange_d6297.html